Haber

Ahmet Uysal’dan ‘Türkiyesiz Koridor’ açıklaması! ‘Boş’

G20 dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ile ilgili Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoruiçin “Bu koridor Türkiye olmadan var olamaz” Sözlerini kullandı. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapılması ORSAM Lideri Prof. Dr. Ahmet UysalHindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru’nun jeopolitik açıdan içi boş bir proje olduğunu söyledi.

Türkiye OLMADAN PROJE YAPILAMAZ

Bu projenin Türkiye olmadan gerçekleştirilemeyeceğini belirten Prof. Uysal, projenin yapısal sorunlarının bulunduğunu belirterek, deniz yolu, deniz yolu olarak Hindistan, Umman Körfezi, Arap Yarımadası, Akdeniz ve AvrupaAksi takdirde bu projenin başarılı olamayacağını söyledi.

Gerekçelerini 4 konu ile sınırlandıran Uysal, Twitter’daki paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Türkiye olmadan bu proje boştur (Doğu-Akdeniz ve İslam ordusu gibi).
Projenin ciddi yapısal sorunları var:
Hindistan’ın Çin gibi üretim kapasitesi yok.
Çin aslında harekete geçti ve çalışıyor.
Proje finansmanı sorunu
Fiziksel olarak imkansız görünüyor
Kara -> deniz -> kara -> deniz-> kara geçişi gerekmektedir.
Kuyu:
Hindistan -> Umman Körfezi -> Arap Yarımadası -> Akdeniz -> Avrupa

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hindistan Başbakanı’nın gündeme getirdiği Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Tren Hattı, Çin’in Kuşak-Yol Projesi’ne karşı ABD destekli bir plan olarak değerlendirilebilir mi? Joe Biden da hemen destek verdi. Çin’i engellemek için yeni bir hamle mi? ??”soru üzerine “Ülkeler ticari yol ve güzergâhlarla etki alanlarını geliştirmeye çalışıyor. Biz bunun bilincindeyiz. Ancak biz meseleye ‘yol medeniyettir’ sloganıyla bakıyoruz ve tüm bu projelerin medeniyetin gelişmesine hizmet etmesini umuyoruz. , insanların refahı ve huzuru. Biz şunu söylüyoruz, Türkiye’siz bir dünya.” “Koridor yok. Türkiye önemli bir üretim ve ticaret üssü. Doğudan batıya trafik için en uygun hattın Türkiye’den geçmesi gerekiyor.”Şöyle cevap verdi:

surmene-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu