Haber

Batı Balkan liderleri Kuzey Makedonya’da buluştu

Batı Balkanlar cumhurbaşkanları, Balkanlar’da bölgesel işbirliğinin artırılması amacıyla başlatılan Brdo-Brijuni Süreci kapsamında Kuzey Makedonya’da bir araya geldi.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te düzenlenen zirveye Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Slovenya Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanoviç ev sahipliği yapıyor.

Toplantıya ev sahiplerinin yanı sıra Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bayram Begaj, Karadağ Cumhurbaşkanı Jakov Milatoviç, Bosna-Hersek Başkanlık Konseyi’nin Bosnalı üyesi Denis Beciroviç, Hırvat üye Zeljko Komsiç ve Sırp üye Zeljka Cvijanoviç de katılıyor. toplantı.

Toplantıda Avrupa entegrasyon süreci, iklim değişikliği ve gençlerin göçü gibi konular ele alındı.

Toplantının ardından Pendarovski, Musar ve Milanoviç ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Zirve kapsamında cumhurbaşkanlarının ikili görüşmelerde de bulunması bekleniyor.

Brdo-Brijuni Süreci

Brdo-Brijuni Süreci, Slovenya ve Hırvatistan’ın girişimiyle, AB’nin genişleme sürecini değerlendirmek, bölge ülkeleri arasında mevcut sorunların çözümüne ilişkin görüş alışverişinde bulunmak ve AB’nin ekonomik ve altyapısal önceliklerini belirlemek amacıyla 2013 yılında başlatılmıştı. bölgedeki tüm ülkelerin çıkarına olacaktır.

Güneydoğu Avrupa ülkeleri ile AB üye ülkeleri arasındaki en üst düzey gayri resmi diyalog ortamı olan Brdo-Brijuni Süreci zirvelerinin, Hırvatistan’ın AB üyesi olduğu 1 Temmuz 2013 tarihinde düzenlenmesine karar verildi.

İlk olarak 1 Temmuz 2013’te Zagreb’de düzenlenen zirve, daha sonra 25 Temmuz’da dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın katılımıyla Slovenya’nın Kranj kenti yakınlarındaki Brdo’da düzenlendi ve bu nedenle “Zirve” olarak anıldı. Brdo-Brijuni Süreci”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu