Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan fıtra ve zekat açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun aldığı kararla zekat veren Müslümanların daimi meskenler için zekat verebileceklerini bildirdi.

Diyanet’ten yapılan açıklamaya göre Erbaş, Diyanet İşleri Yüksek Kurulu’nun deprem gibi büyük durumlarda fitrelerin Ramazan’dan önce verilebileceği yönünde karar aldığını hatırlattı.

Erbaş, depremde ihtiyaç olduğunu ve deprem mağduru vatandaşlara filtre verilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Müslümanlar zekatlarını genelde Ramazan’dan Ramazan’a veriyorlar. Bunu âdet haline getirmişler. Vatandaşlarımız ‘Biz zekatımızı kalıcı konut yapmak için verebilir miyiz?’ diyor. “Genellikle zekatın kişinin günlük ihtiyacını karşılayabilecek şekilde verilmesi gerekirken, artık bir zaruret ortaya çıktı. İnsanlar evlerini kaybetti ve bu evlerin bir an önce inşa edilmesi gerekiyor. Diyanet İşleri Yüksek Kurulumuzun aldığı kararla, zekat veren Müslümanlar daimi meskenler için zekatlarını verebilecekler. Bu kalıcıdır. Devletimiz evleri AFAD aracılığıyla yapıyor.”

Fıtranın asgari ölçüsünü Diyanet’in belirlediğini ancak bu ölçünün gerçek bir sonunun olmadığını vurgulayan Erbaş, bunun zekat için de geçerli olduğunu ifade etti.

Hac kurallarına kayıtlı 2 milyon 500 bin hacı adayı olduğunu vurgulayan Erbaş, 30 Mayıs prestijiyle ilk kafileyi göndereceklerini vurguladı.

afsinajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu