Haber

Fransız Basketbolcu Salimata Sylla Başörtüsüyle Mücadele Etmek İstiyor

Fransız basketbolsever Salimata Sylla, 8 Ocak’tan bu yana yasaklı olduğu resmi müsabakalara başörtüsüyle dönebilmek istiyor.

Başkent Paris’te dünyaya gelen ve 14 yıl önce ablalarının yönlendirmesiyle basketbola başlayan 25 yaşındaki Sylla, 3. Lig takımlarından Aubervilliers formasıyla mücadele etti.

“Sali” lakaplı Fransız basketbolcu, 3 yıl önce başörtüsü takmaya başladığını ve sahada da forma giydiğini söyledi. sporBaşörtüsüyle mücadele ettiğini söyledi.

Başörtüsü nedeniyle özel ve iş hayatında herhangi bir sorun yaşamadığını belirten Sylla, “Ailem, arkadaşlarım, herkes beni olduğum gibi kabul ediyor çünkü ben aynı ‘Sali’yim.” söz konusu.

“Maç başladığında ‘oynayamazsın’ dediler”

8 Ocak’ta oynamaya gittikleri Escaudain şehrinde maçın başlamasına iki dakika kala baş antrenörünün yanına gelen Sylla, “Üzgünüm Sali, hakem oynayabileceğini söyledi ama oynayabilirsin” dedi. Başörtünüzle oynamayın.” dedi dedi.

Bu konuda hakemlerle görüştüğünü belirten Sylla, Fransa Basketbol Federasyonu’nun (FFBB) tüzüğünün kendisine “kafayı örten tüm aksesuarların ‘oyuna uygun olmadığı'” gerekçesini verdiğini kaydetti.

Ayrımcılığa karşı “Ball.Her” Ligini kurdu.

Yaşananlardan sonra ‘Ball.Her’ ligini kurmaya karar verdiğini söyleyen Sylla, “Herkes için sağlıklı alanlar yaratmak istiyorum. Saha içinde ve saha dışında kendimizi aşağılanmış halde buluyoruz. Bu nedenle ‘Ball. .Her’ Kadınlar Ligi, seçtiğimiz ve sevdiğimiz basketbolun tadını çıkarabileceğiniz bir yer. Buradan çıkabilmemiz için tüm kızları ayrımcılığa ve adaletsizliğe davet etmek için burada.” sözlerini kullandı.

Fransa ve Uluslararası Basketbol Federasyonu’ndaki mevzuatın 2017’den beri başörtülü basketbol oynamaya izin verdiğini vurgulayan Sylla, FFBB’den resmi maçlarda başörtüsünün neden oynanamayacağına dair henüz bir yanıt alamadığını belirtti.

Gelecek yıl Fransa’da yapılacak 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na başörtülü kadınların katılabileceğini hatırlatan Sylla, Fransa’da başörtüsü takan veya spor başörtüsü takan kadınların yarışmalardan dışlandığını savundu.

Fransız Hentbol Federasyonu izin verir

Salimata Sylla, FFBB ligine başörtülü olarak dönebilmek istediğini söylüyor.

Fransa Hentbol Federasyonu’nun başörtüsüne izin verdiğini belirten Sylla, sporda başörtüsü takan kadınların neden “sorun” oluşturduğunu anlamadığını anlattı.

arpacayhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu