Haber

Güney Kore afet yardım ekibi deprem bölgesine ulaştı

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından yardım için yola çıkan Güney Koreli yardım grubu deprem bölgesine ulaştı.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Güney Koreli afet yardım ekibinin Türkiye’deki deprem sonrası çalışmalarına katılmak üzere dün Gaziantep Havalimanı’na iniş yaptığı bildirildi.

Ekibin özellikle Hatay bölgesinde arama kurtarma çalışmaları yapmayı planladığı, ekibin detaylı çalışma alanlarının diğer ülkelerden bölgeye gönderilen acil yardım gruplarıyla istişare edilerek belirleneceği ifade edildi. ve Birleşmiş Milletler.

Açıklamada, “Kore Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye acil yardım ekibi ve insani yardım göndermesinin, büyük bir depremle mücadele eden Türkiye halkının hayatlarını hızla dengelemesine ve hasardan bir nebze olsun kurtulmasına yardımcı olmasını umuyoruz.” terimler yer aldı.

Başkanlığını Dışişleri Bakanlığı Kalkınma İşbirliği Direktörü Won Do Yeon’un yaptığı grup, Dışişleri Bakanlığı’ndan 1, Milli Savunma Bakanlığı’ndan 49, Türkiye’den 62 kişi olmak üzere toplam 118 kişiden oluşuyor. Ulusal İtfaiye Teşkilatından ve Kore Uluslararası İşbirliği Ajansından (KOICA) 6 kişi.

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, depremin ardından Türkiye’ye arama-kurtarma ekipleri ve tıbbi malzeme teslim etmek için askeri uçakların kullanılması talimatını vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu