Ekonomi

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nin yeni başkanı Karace hedeflerini anlattı

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) başkanlığına seçilen Cenk Karace, yeni yönetimin hedeflerini anlattı.

27 Şubat’ta Cumhurbaşkanlığı’na seçilen Karace düzenlediği basın toplantısında, İAOSB’nin İzmir’in en fazla firmaya sahip organize sanayi bölgesi olduğunu belirtti.

Bölgede 45 bin çalışanı olduğunu ve yıllık 2.5 milyar dolarlık ihracata ulaştıklarını anlatan Karace, iç pazarla 8 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olduklarını söyledi.

OSB’de 607 parsel olduğunu hatırlatan Karace, “Hayallerimizden biri de bölgeyi genişletmek. Çiğli arıtma tesisi ve Kaklıç Havalimanı’nı da içine alan bir planı var. Tabii ki Ordu ve Hava Kuvvetleri de burada. çok önemli Eğitimlerimiz de çok önemli Devletin desteğiyle ve milli mutabakatla böyle bir plan oluşturduk. Büyütmeyi planlıyoruz. Sözlü başvurularımız oldu olumlu karşılandılar. OSB’mizi genişletmek bunlardan biri. en büyük hayallerimiz ve hedeflerimiz.” dedi.

Teknopark, Ar-Ge merkezi, genel müdürlük gibi projelerinin olduğunu kaydeden Karace, enerji kümelerini de kuracaklarını söyledi.

Sektördeki en büyük sorunun ara eleman bulmak olduğuna işaret eden Karace, mavi yaka istihdam konusunda çalışacaklarını ifade etti.

OSB’deki binaların depreme dayanıklılığı

OSB’nin 1990’lı yıllarda kurulduğunu hatırlatan Karace, “O yılların deprem yönetmeliğine göre yapılan fabrikalar ve binalar var. Bunlara da test yaptırmamız gerekiyor. Öncesinde ve sonrasında binaları denetlemek gerekiyor. 2000’lerin başı. Bunu yapacağız.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu