Haber

Netanyahu’nun koalisyon anlaşması ‘Filistinlilerin vatandaşlıktan çıkarılması ve sınır dışı edilmesini’ içeriyor

İsrail’de Benjamin Netanyahu’nun başkanlık edeceği hükümet, ortaklarıyla imzaladığı koalisyon anlaşmalarında “vatandaşlığın kaldırılması, Filistinlilerin sınır dışı edilmesi, yasadışı yerleşim yerlerine yasal statü verilmesi” gibi konulara yer veriyor.

Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi, koalisyon ortağı aşırı sağ Dini Siyonizm, Noam, Yahudi Gücü, Ultra Ortodoks Shas, Birleşik Tevrat Yahudiliği partileriyle yeni hükümet için anlaşmalar imzaladı.

İsrail Kamu Yayın Kurumu KAN’a göre, Likud ve Dini Siyonizm partileri arasındaki koalisyon anlaşması, “Filistinli bir kişinin vatandaşlığının veya oturma izninin geri alınmasına, İsrail’den sınır dışı edilmesine izin veren bir yasa tasarısının onaylanmasını” içeriyor.

Tasarı, “Filistinli, İsrail vatandaşı veya Doğu Kudüs’te ikamet eden bir kişinin, hapis cezasına çarptırıldığında düşmanca faaliyetlerde bulunması veya Filistin Yönetiminden mali kazanç elde etmesi durumunda Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistin idari bölgelerine sınır dışı edilmesini sağlıyor. “

Aşırı sağcı Dini Siyonizm ile Likud arasındaki anlaşma, işgal altındaki Batı Şeria topraklarında yerleşimciler tarafından İsrail hükümetinin önceden onayı olmaksızın, hükümetin kurulmasından sonraki 60 gün içinde kurdukları yasadışı yerleşim yerlerinin “yasallaştırılmasını” da içeriyor.

İsrail merkezli Haaretz gazetesi, aynı anlaşmada yer alan bir maddenin de “yabancı hükümetlerin İsrail sivil toplum kuruluşlarına yaptığı bağışlardan vergi alınması ve 180 gün içinde çıkarılacak bir yasa çıkarılması” hükmünü içerdiğini bildirdi.

Netanyahu hükümetinin programı “ırkçı ve baskıcı”

İsrail’deki Arap Azınlıkların Hakları Hukuk Merkezi’nden (ADALAH) yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu hükümetinin programının “ırkçı ve baskıcı eğilimlerini açık ve net bir şekilde ilan etmek, Yahudi üstünlüğünü ve ırkçılığı teşvik etmek anlamına geldiği” belirtildi.

Açıklamada, anlaşmanın birinci maddesinin “Yahudilerin tarihi Filistin topraklarının tamamı üzerinde, Kudüs’ün İsrail’in başkenti statüsünü güçlendirme ve işgal altındaki topraklarda yerleşimi teşvik etme hakkını” içerdiği belirtildi. “.

Açıklamada ayrıca, bu anlaşmaların “İsrail’in Filistin vatandaşlarına yönelik sistematik ayrımcılığını güçlendirmeyi ve onlara düşman muamelesi yapmayı” amaçladığı vurgulandı.

İsrail’deki ilgili yasalar, parti veya partilerin yeni hükümeti kurmasını ve mutabakat zaptını inanç oylamasından 24 saat önce Parlamentoya sunmasını şart koşuyor.

İsrail Parlamentosu’nda yarın yeni hükümet için inanç oylaması yapılacak. Meclisteki 120 milletvekilinden 64’ünün mecliste koalisyona gelmesiyle hükümetin göreve başlayacağı kesin görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu