Sağlık

Düzenli ve sağlıklı uyku kansere karşı vücudu güçlendirir

Kansere yakalanmamak için yapmamız gereken ödevlerimiz de var.

Bunlardan biri kendimize ve sağlığımıza dikkat etmek için sigara ve alkolden uzak durmaksa, oburluk da uykumuza özen göstermektir.

Kansere karşı düzenli ve sağlıklı uyku

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, düzenli ve sağlıklı uykunun bağışıklık sistemini iyileştirerek kansere karşı güçlendirdiğini söyledi.

Levent Öztürk

Güçlü bir bağışıklık sistemi için

Uyku uzmanı Öztürk, uykuya ne kadar ihtiyacımız varsa, bu uyku ihtiyacımızı da karşılamamız gerektiğini belirtiyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi de kanser gelişimini önlemede son derece değerlidir.

Uyku sağlığının kanser riskini azaltmada değerli bir faktör olduğunu belirten Öztürk, sağlıklı uykunun kanser hastalarının tedavi sürecinde başarılı bir şekilde tedavi edilmesine de katkı sağladığını söyledi.

“Uyku tartışılmaz”

Sistematik ve sağlıklı uykunun güçlü bir bağışıklık sisteminin ön koşulu olduğunu vurgulayan Öztürk, şöyle konuştu:

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için uykudan fedakarlık etmemek gerekiyor. Her zaman söylediğimiz gibi, uyku bir pazarlık değildir. Uykuya ne kadar ihtiyacımız varsa, bu uyku ihtiyacımızı da karşılamamız gerekiyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi de kanser gelişimini önlemede son derece değerlidir. Bağışıklık sistemi güçlü olduğunda kansere karşı en kıymetli koruyucu perdeyi çekiyoruz.

Uykusuzluk kansere zemin hazırlıyor

Herkesin ihtiyacı olan uykuyu alması gerektiğini anlatan Öztürk, şu bilgileri aktardı:

Vücudumuzda doğal öldürücü hücreler dediğimiz, kansere dönüşme eğiliminde olan hücreleri bulup ortadan kaldıran hücreler vardır. Uykusuzluk bu hücrelerin aktivitelerini ve aktivitelerini azaltır. Bundan dolayı kansere yer hazırlıyor.

Erken yatıp erken kalkan kişilerde sindirim sistemi kanserleri azalıyor.

prof. Dr. Öztürk, yapılan son çalışmaların erken yatıp erken kalkan kişilerde mide, kolon ve pankreas gibi sindirim sistemi kanserlerine yakalanma riskini azalttığını ortaya koyduğunu da söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu